Street art jest wszędzie. Nie tylko w popularnych wśród artystów miejscach jak La Villette czy 13 dzielnica. De facto na każdej ulicy Paryża, nawet w niepozornych zaułkach możesz natknąć się na artystyczne graffiti, zaangażowany napis, drobną mozaikę ze stłuczonych luster, rozpikselowanego potwora, gipsową twarz wystającą ze ściany, poetycką wlepkę… Wystarczy otworzyć oczy i spojrzeć na miasto, które jest jedną wielką galerią dostępną dla wszystkich. Poznaj streetartowców i streetartowczynie, których charakterystyczne dzieła spotkasz przy codziennych spacerach po Paryżu. Oczywiście nie jest to kompletny przewodnik, bo ulica non stop pobudza nowe twórcze osoby.
Invader
Twórca charakterystycznych kafelkowych kosmitów inspirowanych grą „Space Invaders” z lat siedemdziesiątych. Obecne w 79 miastach na wszystkich kontynentach poza Antarktydą, Invadersy spotkały się z tak dużym zainteresowaniem, że artysta stworzył specjalną aplikację „Flash Invaders”, za każdego zeskanowanego kosmitę zdobywa się punkty. Do tej pory powstało ponad 4000 Invadersów, więc jest czego poszukiwać.
Clet Abraham
Urodzony w Bretanii artysta dał się poznać poprzez przerabianie znaków drogowych. Jego ambicją jest dodanie wartości nudnym i ogłupiającym przekazom miejskim. Podobnie jak inni twórcy, został niejednokrotnie ukarany za niszczenie mienia publicznego. Ukoronowaniem działalności było umieszczenie rzeźby jego charakterystycznego ludzika kroczącego do wody przy Ponte alle Grazie we Florencji, gdzie mieszka i jest najbardziej aktywny.
Le Diamantaire
Zafascynowany literalnie bogatą symboliką diamentu, artysta tworzy mozaiki z pobitych luster znalezionych na ulicach Paryża. Zwracając swoje dzieła miastu daje każdemu możliwość obcowania ze swoimi „diamentami”. Jego charakterystyczne prace zostały szybko docenione przez świat artystyczny i od wielu lat obecne są na ulicach i w galeriach wielkich miast świata. Korzystając ze wsparcia sponsorów, Le Diamantaire ewoluował z drobnych lustrzanych mozaik do kilkumetrowych instalacji 3D.
A2
Kto nie widział serduszka z czarną literą A, ten trąba, bo jest ich już prawie 2000 w samym Paryżu! Przyczepione, wyrzeźbione, naklejone, namalowane… – anarchistyczne serce to dzieło A2 (Amour Anarchie) i często występuje w towarzystwie innych anarchistycznych emblematów: wizerunku Louise Michel (ikony feminizmu i walki o wolność w czasach Komuny Paryskiej) czy plakatu Coluche’a (komika, który w 1981 roku dla żartu wystartował w wyborach prezydenckich), a nawet Barbapapy trzymającego symboliczne A.
La Dactylo
Z torbą pełną tekturowych szablonów i sprejem w ręku, La Dactylo przemierza ulice Paryża i innych miast, uwieczniając gry słów. Wychowana na rapie i slamie, artystka dodaje swoimi napisami błyskotliwy i poetycki komentarz do konkretnego kontekstu miejskiego, a także do dzieł innych twórców: „Le bonheur est une pas sad”, „Optimisme matinal: se réveiller de bonheur”, „Your kiss feels like apoca-lips” etc.
https://www.instagram.com/p/C7PO6NuN–d/
Monsieur Chat
Twórca tytułowych Panów Kotów, które od 1997 roku szeroko uśmiechają się do przechodniów nie tylko w Paryżu, ale też Genewie, Tokyo, Seulu, Limie, Sarajewie i Tangerze. Artysta wypuścił też serię produktów: kolorowanki, wlepki, a nawet uśmiechnięte maseczki.
Miss Tic
Silna dziewczyna ze swoim zdaniem – tak można by określić charakterystyczne dzieła Miss Tic. Prowokująca, zaangażowana, walcząca o wolność, afirmująca cielesność i igrająca z językiem… Miss Tic funkcjonuje w paryskim świecie street artu już od końcówki lat 1980! Po jej śmierci merostwo Paryża zdecydowało się zabezpieczyć jej prace przed zamalowaniem. Dlatego kiedy będziecie spacerować ulicami Montmartre’u możecie zauważyć odremontowane fasady budynków, na których pozostawione zostały słowa Miss Tic.
Wabi Sabi
Kto przykleił scrabble do ściany? To para artystów Wabi Sabi (z japońskiego: piękno niedoskonałości), którzy układają słowa we ujmujące wiadomości do odczytania na murach Paryża.
Combo CK (Combo Culture Kidnapper)
Wychowany w rodzinie chrześcijańsko-muzułmańskiej Combo jest szczególnie wrażliwy na kwestie pokoju i praw człowieka. W swoich imponujących pracach wykorzystuje mocne symbole, nierzadko mieszając je z elementami popkulturowymi (Tintin, Kaczor Donald, superbohaterowie), żeby skomentować aktualne problemy społeczne.
Les murs ont des oreilles
„Ściany mają uszy” ale też usta! Bo dzieła tej artystki przedstawiające postaci ze znanych obrazów, filmów i zdjęć są dosłowną interpretacją francuskich przysłów i wyrażeń. Miłe zabawy słowne, a dla osób uczących się języka to dodatkowe wsparcie w zapamiętywaniu.
Gitane_501
Cytaty z piosenek. Słowa, zdania… To z pasji do muzyki, Gitane_501 tworzy swoje tabliczki przypominające ogromne pieczątki. Aż chciałoby się do nich przytulić, żeby zostawić na sobie ich ślad.
Carole b.
Jej kolorowe znaczki pocztowe w wersji XXL upamiętniają ważne i inspirujące postaci m.in.: Josephine Baker, Angelę Davis, Louise Michel, Rosę Parks, Simone Veil, Martina Luthera Kinga, Yvesa Sainta Laurenta i Nelsona Mandelę. Artystka tworzy aktualnie feministyczny cykl „she-roes” – kobiet, które wyróżniały się swoją siłą ponad miary.
Ma rue par Achbé
Inspirujące zdania napisane zwyczajną kredą na chodniku. Poetyckie gry słów wprowadzają w chwilowe zastanowienie i trwają dopóki nie zmyje ich paryski deszcz. Na szczęście te wiadomości widziane z lotu ptaka zostają uwiecznione na czarno-białych zdjęciach! Artystka stworzyła już ponad 700 napisów, a najciekawsze z nich można kupić w jej butiku.
Toqué Frères
Kolorowe napisy w estetyce vintage autorstwa Toqué Frères to miłe pobudzające wiadomości, które potrafią pozytywnie nastroić nawet w najbardziej ponury dzień: tendresse (delikatność), confiance (zaufanie), la vie est belle (życie jest piękne), décrochons la lune (ukradnijmy księżyc) etc.
Gregos art
Ze ścian wielu ulic na Montmartre wystają odlane z gipsu twarze. To autoportrety Gregosa, które niczym teatralne maski ukazują przechodniom przeróżne emocje i wchodzą w interakcję z przestrzenią miejską.
Le Mouvement
Uznany kolektyw paryskich artystów pochodzących z różnych środowisk i tworzących charakterystyczne sylwetki z kolorowymi parasolami. Wyklejane i malowane osoby, pary i grupy wyrażają społeczną i kulturową różnorodność ponad podziałami. Dzieła Le Mouvement obecne są we Francji, Holandii, Albanii, Nowym Jorku i Libanie.