Nieważne, czy zaczynasz naukę nowego języka obcego, czy kontynuujesz swój językowy rozwój rozpoczęty przed laty. Twoja motywacja jest kluczem do osiągnięcia tego, co skierowało Cię do nauki. Aby ułatwić Ci świadome dążenie do celu, przygotowałem praktyczną Kartkę motywacji, która poprowadzi Cię w tym procesie.
Wiele osób zapomina, po co w ogóle się uczy. Niektórzy w ogóle nie wyznaczają sobie żadnego konkretnego celu, a potem narzekają, że „nic nie umieją”. Brak widocznych efektów to najczęstszy powód coraz częstszego opuszczania lekcji i końcowego porzucania nauki języka. Nie ma tygodnia, żebym nie dostał wiadomości z prośbą o zmotywowanie kogoś do uczenia się. A przecież ta najlepsza motywacja nie jest sztucznie narzucana przez kogoś z zewnątrz, tylko wypływa z nas samych. Wystarczy poświęcić 10 minut i zaplanować swoją naukę tak, żeby nie wprowadzać siebie w niepotrzebne poczucie winy i porażki.
POBIERZ „KARTKĘ MOTYWACJI”.
Możesz wybrać spośród trzech wersji kolorystycznych:
– lazurowa wyspa
– wata cukrowa
– jagodzianka
Jak wypełnić Kartkę motywacji krok po kroku?
czas na realizację
Określ czas, przez który będziesz dążyć do swojego językowego celu: może to być tydzień, miesiąc, semestr, rok. Przez cały ten okres Kartka motywacji powinna być dla Ciebie widoczna. Kiedy jej termin ważności upłynie, staniesz przed zadaniem rozliczenia siebie z poczynionego postępu.
aktualny stan języka
Trzeba wiedzieć, skąd się zaczyna. Zastanów się, na jakim etapie się teraz znajdujesz. Postaraj się go rozsądnie i klarownie określić – „beznadzieja”, „trochę umiem, trochę nie” oraz „rządzę” niewiele mówią. Możesz użyć skali od 1 do 100, ale pamiętaj, żeby patrzeć na siebie w miarę obiektywnie, nie ujmując sobie kompetencji.
cel
Ujmij go w sposób jak najbardziej konkretny, np.: pojadę do Francji i nie będę mówić po angielsku, zrobię certyfikat, przeczytam książkę po francusku, zacznę używać subjonctifu, zaskoczę teściową na ślubie i wygłoszę mowę po francusku. Twój cel ma być rzeczywisty – więc poskrom swoje ambicje i wyznacz sobie coś, co naprawdę jesteś w stanie osiągnąć.
Nagroda
Nagroda musi być! To prezent od Ciebie dla Ciebie! Wymyśl coś, co będzie atrakcyjne: nowe perfumy, torebka, wyjazd, butelka prawdziwego szampana? To Ty decydujesz!
moja inwestycja w naukę
Zastanów się na spokojnie, ile jesteś w stanie poświęcić. Nauka języka jest jak projekt w korpo: musi być budżet i czas na realizację.
materiały
Z czego będziesz korzystać, żeby zrealizować swój językowy cel? Lekcje z nauczycielem, książki, Netflix, aplikacje, ebooki Pana od francuskiego? Wybierz to, czego naprawdę będziesz używać.
kiedy się uczę, lubię?
Świadomość tego, jak lubisz się uczyć jest bardzo istotna. Nie zapominaj, że nauka ma być dla Ciebie przyjemnością. Lubisz zarywać noc przy biurku, czy uczysz się do śniadania, a może lepiej koncentrujesz się w kawiarni lub w parku? Stworzenie sobie odpowiedniego nastroju (świeczki, muzyka, kawa, czyste biurko itp.) to podstawa!
to u mnie nie działa
Znasz siebie i wiesz, co u Ciebie zdaje egzamin, a co po prostu nie jest w Twoim stylu. Nie ma uniwersalnych metod – każdy musi zaadoptować swoje. To, że Twój kolega bije rekordy w Duolingo, nie oznacza, że będzie to odpowiedni sposób nauki dla Ciebie. Nie trać czasu na to, co w Twoim przypadku nie przynosi efektów.
to mi może przeszkodzić
Przed Tobą kolejna chwila szczerości i trzeźwego spojrzenia w głąb siebie: określ konkretnie, co jest Twoim wrogiem. Lenistwo, słomiany zapał, dołujący znajomi, bałagan w domu? Znając swoich przeciwników, łatwiej będzie Ci stawić im czoła.
to będę potrafić
Wypisz konkretne umiejętności językowe, które złożą się na realizację Twojego celu, np.: poprawna wymowa, odmiana czasowników nieregularnych, wyrażanie uczuć po francusku.
osoby, z którymi mogę się uczyć
Żeby wytrwać w swoim postanowieniu, otocz się ludźmi, którzy Ci sprzyjają i z którymi możesz spotykać się na wspólną naukę poza regularnymi lekcjami. Kto to będzie? Koleżanka z kursu, mieszkający w sąsiedztwie obcokrajowiec, osoba poznana na grupie na Facebooku? Wspólna motywacja to większa siła.
okazje, z których skorzystam, żeby użyć języka
Żeby zrealizować swój cel, wykorzystaj maksymalnie wszystkie drobne możliwości użycia języka. Zamienisz parę słów z grupą obcokrajowców zwiedzających Twoją firmę, pomożesz zagubionym turystom, weźmiesz udział w evencie organizowanym przez ambasadę, a może zadzwonisz na infolinię muzeum i zadasz parę pytań? Sposobów na krótkie i prawdziwe kontakty z żywym językiem jest mnóstwo!
aby użyć języka, pojadę do?
Zaplanuj sobie podróż zagraniczną, odkładaj pieniądze i wybierz się gdzieś choćby na jeden dzień, aby użyć języka.
Dam radę, bo?
To ostatni i najbardziej motywujący punkt Kartki motywacji. Dam radę: bo jestem? bo mam? bo wiem? bo? No, właśnie!?